Komentarze: 0
Domy pasywne stają się coraz popularniejsze. Stosuje się w nich m.in. dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Natomiast większość zapotrzebowania na ciepło jest zaspokojona poprzez wykorzystanie promieniowania słonecznego oraz odzysk ciepła z rekuperatorów.
Ważnym elementem są także okna, przez które może uciekać w porywach nawet 30% ciepła. Podczas ich wyboru należy wziąć więc pod uwagę współczynnik izolacyjności cieplnej U. Okna pasywne posiadają niski współczynnik oraz odpowiednią konstrukcję. W odróżnieniu od klasycznych okien eliminują one częściowo straty ciepła. Ich wysoka izolacyjność powoduje zmniejszenie zużycia energii, a tym samym niższy koszt utrzymania domu.
Wybór okien pasywnych to także szansa na pozyskiwanie ciepła z promieniowania słonecznego. Dzięki nim wewnątrz panuje korzystny mikroklimat, w wpływający dobrze na ogólne samopoczucie domowników. Dodatkowo dostępne są w szerokiej gamie kolorów i kształtów, więc mogą stanowić ozdobę elewacji. Ich wadą jest jednak dość wysoka cena, zwłaszcza w porównaniu z oknami tradycyjnymi. Ponadto istnieje także ograniczenie w ich rozmieszczaniu w budynku (w zależności od stron świata oraz ich wielkości). Warto sięgać przede wszystkim po okna opatrzone stosownymi certyfikatami.