sie 30 2016

Okna pasywne - krótka charakterystyka


Komentarze: 0

Domy pasywne stają się coraz popularniejsze. Stosuje się w nich m.in. dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Natomiast większość zapotrzebowania na ciepło jest zaspokojona poprzez wykorzystanie promieniowania słonecznego oraz odzysk ciepła z rekuperatorów.

Ważnym elementem są także okna, przez które może uciekać w porywach nawet 30% ciepła. Podczas ich wyboru należy wziąć więc pod uwagę współczynnik izolacyjności cieplnej U. Okna pasywne posiadają niski współczynnik oraz odpowiednią konstrukcję. W odróżnieniu od klasycznych okien eliminują one częściowo straty ciepła. Ich wysoka izolacyjność powoduje zmniejszenie zużycia energii, a tym samym niższy koszt utrzymania domu.

Wybór okien pasywnych to także szansa na pozyskiwanie ciepła z promieniowania słonecznego. Dzięki nim wewnątrz panuje korzystny mikroklimat, w wpływający dobrze na ogólne samopoczucie domowników. Dodatkowo dostępne są w szerokiej gamie kolorów i kształtów, więc mogą stanowić ozdobę elewacji. Ich wadą jest jednak dość wysoka cena, zwłaszcza w porównaniu z oknami tradycyjnymi. Ponadto istnieje także ograniczenie w ich rozmieszczaniu w budynku (w zależności od stron świata oraz ich wielkości). Warto sięgać przede wszystkim po okna opatrzone stosownymi certyfikatami.


Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz